Można domniemywać, że coraz więcej osób zaczyna zadawać sobie tytułowe pytanie. Szczególnie, że świadomość tego, w jaki sposób dieta wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, systematycznie rośnie. I to również dzięki takim osobom jak Izabella Wentz.
Najnowsza książka autorki – znanej farmaceutki – pt. „Co jeść, by pozbyć się objawów Hashimoto” skupia się na aspektach diety. Podtytuł na okładce krótko przedstawia charakter tej publikacji – „przepisy i plany żywieniowe, które pozwolą Ci odzyskać kontrolę nad zdrowiem tarczycy”. Czy jest to więc po prostu książka kucharska?
Już w pierwszych zdaniach Wentz wyjaśnia, dlaczego jako farmaceuta zdecydowała się napisać publikację skupiającą się na kuchni, a nie farmakologii. Cytując – „Mogę odpowiedzieć krótko: ponieważ wiem, że wszystkie substancje, które wprowadzamy do organizmu, mogą mieć istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie”.
Dociekliwość, a przede wszystkim ogromne doświadczenie autorki można dostrzec w kilku pierwszych rozdziałach książki. Izabella Wentz, mając na uwadze, że publikacja trafi również do osób niezaznajomionych z Hashimoto, dość dokładnie charakteryzuje tę chorobę. Pisze m.in. o jej objawach, przyczynach, diagnostyce, stadiach jej występowania, czy o tym, w jaki sposób samo żywienie może pomóc ją przezwyciężyć. Następnie proponuje profesjonalne spojrzenie na tematykę żywienia i stara się odpowiedzieć na dręczące pacjentów pytania (np. czy dieta wegetariańska lub wegańska jest odpowiednia dla pacjentów Hashimoto?). Pisze o konkretnych składnikach odżywczych, suplementach i ich stosowaniu, o SIBO i wielu innych. Proponuje również porady na temat sprzętów kuchennych, zdrowych nawyków w kuchni, sposobach na oszczędzanie dzięki odpowiedniemu planowaniu posiłków. Jak widać – ilość poruszonych w tej „książce kucharskiej” tematów jest naprawdę duża, a co ważne są one przedstawione w zrozumiały sposób, nawet dla mało obeznanych w temacie osób.
Amerykańska farmaceutka proponuje w swojej publikacji kilka diet: dieta intro nastawiona na wstępne odzyskiwanie zdrowia i uspokojenie układu odpornościowego; następnie dieta paleo oraz ostatecznie dieta autoimmunologiczna; dodatkowo wprowadza ich modyfikacje. Biorąc pod uwagę powyższe, Wentz przedstawia szczegółowe plany żywieniowe na kilka tygodni oraz oczywiście całą gamę różnorodnych przepisów na śniadania, lunche, obiady, przekąski, kolacje, desery, koktajle, napoje. Same propozycje dań i przedstawienie procesu ich przygotowania stoją na wysokim poziomie, ale jest to już właściwie standard w dzisiejszych publikacjach tego typu. Pokarmy są różnorodne, pięknie sfotografowane, a przede wszystkim zdrowe, jeśli dobierzemy odpowiedniej jakości składniki. Nie są również zbyt wymyślne – większość ich składników kupimy bez problemu w Polskich sklepach, a ich przygotowanie nie zajmie nam nadmiernej ilości czasu.
„Co jeść, by pozbyć się objawów Hashimoto” to książka o dwóch „obliczach”. Z jednej strony Izabella Wentz proponuje to z czego jest znana – analizę problemu choroby Hashimoto i przedstawienie go w oparciu o wiedzę i doświadczenie (choć oczywiście nie tak precyzyjną jak w publikacjach stricte skupionych na szczegółowym spojrzeniu na chorobę, jak chociażby „Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie”), a z drugiej „książkę kucharską” dla pacjentów zmagających się ze schorzeniami tarczycy i poszukujących przewodnika w kwestii diety.
Czy jest to udane połączenie? Według nas jak najbardziej. Część teoretyczna jest niezbędna, aby zrozumieć pewne procesy i w sposób bardziej świadomy przejść do części praktycznej, a więc tej odbywającej się przede wszystkim w kuchni. Oczywiście książka mogłaby oferować więcej – np. w kwestii rodzajów diet i ich głębszego opisu, jednak rozumiemy ideę autorki, która chciała stworzyć treść jak najbardziej klarowną. Taka forma powinna usatysfakcjonować zarówno osoby dopiero zdiagnozowane, jak również te, które zmagają się z chorobą Hashimoto od dłuższego czasu. Cenne jest tutaj również to, że autorka sama zmaga się z opisywaną dolegliwością, przez co patrzy na problem znacznie głębniej, mając na uwadze swoje wieloletnie doświadczenie jako pacjentka i specjalista.
„Co jeść, by pozbyć się objawów Hashimoto” to więc propozycja warta sprawdzenia, a w szczególności dla osób, które dopiero zaczynają poznawać swoją chorobę (lub chorobę ich bliskich). Dieta to bardzo ważny element „wyciszania” choroby Hashimoto i ta książka to udowadnia.