Początek nowego roku to świetna okazja na postanowienie zmian. Czas ten wydaje się być w pewien sposób odświeżający, napawa nas optymizmem, a to, że wiele osób w naszym otoczeniu również postanawia coś zmienić, dodaje nam motywacji. Niestety w pewnym momencie coś idzie nie tak i porzucamy nasze postanowienia, wracając na starą ścieżkę codzienności. Z tymi samymi błędami, rutyną i oczekiwaniem na kolejną okazję na poprawę naszego życia.
Tak właśnie często staje się już w obecnym okresie, zaledwie po miesiącu trwania nowego roku. Nawet jeśli porzuciłaś/eś już swoje plany to nie rezygnuj z nich! Nic nie stoi na przeszkodzenie, abyś zaczęła/ął od nowa. Tym razem z nową motywacją i dokładnym planem.
Chcielibyśmy, aby obecny rok był dla Ciebie wyjątkowy. Kiedy myślisz o poprzednim roku w kategoriach „udany” lub „nieudany”, to co pierwsze przychodzi Ci na myśl? Wydarzenia w pracy, w rodzinie, sytuacje losowe na które nie miałaś/eś wpływu, choroby i powrót do zdrowia, wakacje i okresy ciężkiej pracy? Zauważ, że wszystko to w swoim centrum ma jeden element – Ciebie. To od Ciebie w znacznej części zależało jaki był poprzedni rok i od Ciebie zależy również jaki będzie obecny. Skup się więc na zmianie siebie, a w o wiele mniejszym stopniu na zmianie Twojego otoczenia.
Jaki jest Twój największy cel na rok 2018? Absolutny numer jeden? Pomyśl o nim i zwizualizuj sobie jego zrealizowanie. Zaplanuj go. Zasadź u siebie ziarno postanowienia! Marz, śnij …
Podążaj za marzeniami. Są one ważne, ponieważ to Ty jesteś ważna/ny! Ile to razy próbowałaś/eś dogonić swoje marzenia? Ile razy rezygnowałaś/eś ze swoich marzeń i robiłaś/eś rzeczy przez, które traciłaś/eś pewną część siebie i swojej duszy?
Zatrzymaj się na chwilę i zastanów – dlaczego cele i marzenia są ważne w życiu?
Wiesz, że naukowo udowodniono, iż wyznaczanie celów życiowych pomaga pacjentom chorym na depresję w dochodzeniu do zdrowia? Ambitniejsze cele mogą zwiększyć poczucie własnej wartości oraz sprawić, że wykażesz się większą pewnością siebie. To bardzo ważne cechy, które znacznie ułatwiają nam spełnienie swoich postanowień.
Pamiętaj również, że w pełni samodzielne osiągnięcie wyznaczonych celów jest prawie niemożliwe. Nie zamykaj się na wsparcie innych. Z pomocą grupy osób, która podąża w tym samym kierunku co Ty, wszystko dzieje się znacznie szybciej, a przy okazji czerpiesz z tego więcej radości. Zarówno z samego procesu dążenia do realizacji celu, jak i jego osiągnięcia. Pomyśl chociażby o grupach umawiających się na wspólne bieganie. Wzajemna motywacja członków tej grupy to podstawa do osiągania coraz lepszych wyników.
Pomyśl, czy znasz osoby, które dążą do podobnych celów. Czy mogą Ci one pomóc zrealizować Twoje cele?
Nie czekaj z osiągnięciem celów. Nie odkładaj ich na następny dzień, początek tygodnia, miesiąca, na kolejny okres postu. Postaraj się zrealizować te postanowienia najszybciej jak to możliwe.
Poniżej przedstawiamy Ci kilka kroków, które przybliżą Cię do zrealizowania swoich postanowień oraz marzeń w 2018 roku.
Krok 1 Miej klarowną, przejrzystą wizję swoich celów
Im bardziej szczegółowe będą Twoje cele tym lepiej. Nie postanawiaj, że „w tym roku zacznę biegać” lecz „w tym roku zacznę biegać przynajmniej 2 razy w tygodniu po 3 kilometry”. Nie zapisuj na „karcie postanowień” zwrotu „będę jeść mniej słodyczy”, lecz „będę jeść jedną kostkę czekolady jeden raz dziennie, najlepiej przed treningiem”. Postanowienia noworoczne są jak każdy innych plan. Traktuj je jak szczegółowo skonstruowany biznes plan, gdzie firma to Ty, a generowane zyski to rozwijanie siebie na wielu płaszczyznach.
Równie ważne w tym kroku jest zadanie sobie pytania: dlaczego chcę osiągnąć konkretny cel? Wyobraź sobie jakie profity przyniesie dla Ciebie zrealizowanie konkretnego postanowienia. Marz o tym za każdym razem kiedy przychodzi kryzys. Tu również sprawdza się dokładna wizualizacja. Pomyśl, co będziesz mogła/gł jeszcze osiągnąć, kiedy opanujesz swoje symptomy choroby Hashimoto oraz gdzie zaprowadzą Cię te osiągnięcia. I nie chodzi tu o pieniądze lecz o samorealizację, zadowolenie z siebie (piękne uczucie, którego doświadczamy zbyt rzadko), świetne relacje z bliskimi, otoczeniem. Jest tyle rzeczy, które można zmienić, i to na lepsze. Wyobraź to sobie i uśmiechnij się już na samą myśl, że to wszystko jest w Twoim zasięgu 😊
Wyjmij kartkę i zapisz – w możliwie najbardziej szczegółowy sposób – swoje 3 główne cele/postanowienia na 2018 rok. Do każdego z nich dopisz odpowiedź na pytanie: „dlaczego chcę osiągnąć ten cel?”. Poświęć czas na wyobrażenie sobie jak go osiągasz i co dzięki temu zyskujesz. Te myśli również zapisz.
Krok 2 Żyj z wdzięcznością
Nasza codzienność jest bardzo często pozbawiona uczucia wdzięczności. Pędząc doceniamy najczęściej tylko naprawdę „duże” (cudzysłów celowy) rzeczy, które wydają się nam początkowo bardzo ważne, a w konsekwencji, po jakimś czasie nie czynią nas szczęśliwymi. Naukowcy dowiedli, że pieniądze (wygrana w totolotka lub awans w pracy) daje jedynie tymczasowe poczucie szczęścia (na ok. 3 miesiące). Natomiast pewien minimalny poziom zarobków jest istotny i oczywiście pomaga nam osiągać swoje cele.
„Nie jestem dostatecznie dobry; jestem samotny; jestem zestresowany; jestem nieszczęśliwy” – jak często słyszysz ten wewnętrzny głos? Jak często ograniczasz się z powodu takiego myślenia o sobie i nie podejmujesz kroków w celu rozwoju?
Praktykuj wdzięczność i rób to codziennie. Niech stanie się to Twoją rutyną! Zaraz po przebudzeniu usiądź na łóżku i kilka razy powtórz „jestem wdzięczna/ny, jestem wdzięczna/ny, jestem wdzięczna/ny”. Każdego dnia zapisz 3-4 rzeczy, za które dziękujesz. Możesz wrzucać takie małe karteczki np. do słoika, puszki.
Nie krępuj się dziękować za błahe rzeczy. To one właśnie w konsekwencji sumują się na to, że dany dzień będzie udany, a my pomyślimy o sobie jako o kimś szczęśliwym. Niech to będzie nawet seria zielonych świateł na jezdni, albo uśmiech przypadkowo napotkanej, nieznanej osoby. Zapisuj wszystko co Cię cieszy i nie bój się w pełni tego dostrzegać.
Dzięki powyższym działaniom łatwiej Ci będzie wyrazić swoją wdzięczność otoczeniu, innym, a zwłaszcza sobie. Jest to bardzo budujące, dobre uczucie.
Krok 3 Żyj wśród osób, które myślą podobnie jak Ty
Znajdź ludzi, którzy w Ciebie wierzą i szczerze dopingują Cię w Twoich postanowieniach. Z drugiej strony postaraj się ograniczyć w swoim otoczeniu osoby, które są zatwardziałymi pesymistami i deprymują Cię, zmniejszając Twój poziom motywacji. Oczywiście nie jest to łatwe i nie warto zmieniać miejsca pracy ze względu na jednego człowieka, jednak pamiętaj o tym, że możesz zmniejszyć wpływ jaki człowiek ten na Tobie wywiera.
Zadanie – pomyśl o trzech osobach, które mają podobne upodobania, zawsze w Ciebie wierzą i czujesz się wśród nich najlepiej. Wzmocnij z nimi kontakt i odezwij się, jeśli relacja ta w ostatnim czasie osłabła. Spotkaj się z tymi ludźmi i opowiedz im o swoich postanowieniach. Następnie pomyśl o trzech osobach, które zawsze Cię demotywują i czujesz się wśród nich najgorzej. Postaraj się ograniczyć kontakt z nimi do minimum. Nie jest to wcale aż tak trudne jak się wydaje.
Krok 4 Ustalaj swoje cele strategicznie i z pomocą harmonogramu
Dobry, odpowiednio rozpisany plan jest na wagę złota. Ponownie najlepiej sprawdza się tu zasada „im bardziej szczegółowo – tym lepiej”. Planuj dane czynności na konkretny dzień i konkretną godzinę. Wykonuj jedną rzecz naraz, ponieważ zaangażowanie się w kilka spraw jednocześnie powoduje, że żadnej z nich nie wykonujemy z właściwym zaangażowaniem. Każdy kolejny dzień powinien w jakiś sposób przybliżać Cię do osiągnięcia swoich celów w roku 2018!
Weź kartkę i rozpisz swój plan przynajmniej na kilka kolejnych dni. Niech będzie on tak szczegółowy jak to tylko możliwe. Poinformuj najbliższe osoby, że np. w środę o 18 wychodzisz biegać na 30 minut. Uczyć z tego rutynę, a do Twojego kalendarza dostosują się również inni. Bądź elastyczna/ny i nie rób czegoś za wszelką cenę. Jeśli pojawiają się duże trudności (np. choroba) przełóż bieganie na inny termin bez zbędnych wyrzutów sumienia, które prowadzą tylko do niezdrowej frustracji.
Krok 5 Pamiętaj, że zdrowie to największe bogactwo
W prawie każdych życzeniach wspominamy o zdrowiu. Mówimy „że zdrowiej jest najważniejsze”. I mimo, że jest to prawda i w to wierzymy, to nadal zbyt często zwyczajnie zaniedbujemy swoje zdrowie. A to nasza witalność pozwala nam rozkwitać w każdym aspekcie życia.
Richard Branson – brytyjski przedsiębiorca i miliarder – stwierdził, że zadbanie o swoje zdrowie i formę było najprawdopodobniej najważniejszym czynnikiem wpływającym na osiągnięty przez niego sukces.
Jeśli zmagasz się z chorobą Hashimoto lub inną dolegliwością autoimmunologiczną to koniecznie śledź tę stronę oraz nasze inne kanały (FB, YT). Materiały w ramach projektu „Prawda o Hashimoto” mogą okazać się dla Ciebie rozwiązaniem Twojego problemu zdrowotnego w 2018 roku.
Krok 6 Znajdź mentora
Nie obawiajmy się korzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego. Jeśli skorzystasz z pomocy mentora to będziesz mogła/mógł osiągnąć więcej, a efekty pojawią się szybciej.
Zastanów się czy istnieją obszary w Twoim życiu, również te związane z Twoimi celami oraz postanowieniami, z którymi wyraźnie sobie nie radzisz i potrzebujesz w ich obrębie profesjonalnej pomocy. Zainwestuj swój czas w rzeczy, które w przyszłości mogą przynieść Ci wiele profitów, zarówno w sferze zdrowotnej i materialnej.
Krok 7 Wykonaj natychmiastowe działania
Jeśli nie teraz to kiedy? Pamiętaj, że wieczne odkładanie to największy wróg osiągania celów oraz postanowień. Zacznij już od dziś! Dobrym początkiem będzie dogłębne przestudiowanie tego tekstu i analiza własnego przypadku. Samo zatrzymanie się i zastanowienie to już cenna rzecz w tym pędzącym świecie.
Pamiętaj – każdego dnia rób coś w kierunku osiągnięcia swoich celów oraz zrealizowania postanowień na rok 2018.
Pomyśl – dlaczego ludzie nie osiągają swoich celów? Dlaczego ich postanowienia, z którymi budzą się już pierwszego dnia nowego roku, które są zanotowane w każdym miejscu i powtarzane otoczeniu jak mantra, blakną już po kilku tygodniach? Po pierwszej chwili słabości, po powrocie do rutyny, do życia „na automacie”, w którym to otoczenie i inni ludzie kreują nasze życie.
Wyobraź sobie jak będzie wyglądać Twoje życie, kiedy nie osiągniesz swoich najważniejszych celów w ciągu najbliższych 90-ciu dni. Z drugiej strony uśmiechnij się i pomyśl o sobie jako o kimś, kto po trzech miesiącach zrealizował lub ciągle realizuje przynajmniej część swoich najważniejszych postanowien. Która wizja sprawia Ci więcej radości?
Skoro ta druga to dlaczego by nie dążyć do jej pełnego zrealizowania? Codziennie, małymi krokami prowadzącymi do wielkich rzeczy.
Nie lekceważ swoich marzeń. Jeśli zlekceważysz swoje marzenia – zlekceważysz swoje życie.
W ramach swoistego dopełnienia niniejszego artykułu zapraszamy do obejrzenia rozmowy z twórcą projektu „Prawda o Hashimoto” – Piotrem Klikowiczem. Wywiad stanowi wprowadzenie do dłuższego cyklu „Prawda o Hashimoto”, który cyklicznie będzie się ukazywał na łamach naszych kanałów.
Jeżeli chcesz jako pierwsza/szy dowiedzieć się o premierze kolejnego odcinka „Prawda o Hashimoto” i obejrzeć go za darmo, zapisz się już teraz na nasz newsletter. Dodatkowo w ramach newslettera będziemy Ci cyklicznie przesyłać:
– artykuły na temat choroby Hashimoto i zdrowia ogólnie,
– informacje o nowych, ciekawych inicjatywach związanych ze zdrowiem,
– najświeższe wiadomości na temat realizacji „Prawdy o Hashimoto”,
– nasze nowe, autorskie publikacje: e-booki, audiobooki, filmy (od razu otrzymasz od nas obszerny e-book pt. „Ciało, Umysł, Dusza – Twoje oręże w walce z chorobą Hashimoto”)
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER „PRAWDA O HASHIMOTO” TUTAJ
Film obejrzysz poniżej. Miłego seansu 😊
Życzymy Ci, aby trwający właśnie rok był dla Ciebie wyjątkowy i obfitował w realizację wszystkich Twoich celów oraz postanowień.
Podoba mi się wywiad i twórcze życie z Hashimoto. Dobrze jest mieć takie wsparcie. Dziękuję Ewa