Hashimoto to choroba autoimmunologiczna atakująca głównie tarczycę, choć bezpośrednio wpływa ona na cały ludzki organizm. Dolegliwość ta sprawia, że system obronny organizmu gubi się i zaczyna traktować tarczycę jako ciało obce. Dochodzi więc do autoagresji, gdzie organizm zaczyna niszczyć sam siebie.
Chorób autoimmunologicznych działających w podobny sposób jest około osiemdziesiąt, a różne ich rodzaje atakują poszczególne organy lub grupy organów w organizmie człowieka. Do najczęściej występujących dolegliwości z tego kręgu należą między innymi: stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Crohna, łuszczyca, choroba Addisona, łysienie plackowate.
Choroba swoją nazwę wzięła od Hakaru Hashimoto – japońskiego chirurga, który w 1912 roku jako pierwszy opisał cztery przypadki tej uciążliwej dolegliwości. Jak to zwykle bywa, odkrycie nie zyskało uznania od razu, choć z pierwotnego terminu korzysta się do dziś i staje się on niestety coraz częściej używanym pojęciem.
Garść statystyk:
- Hashimoto jest najczęściej diagnozowaną chorobą autoimmunologiczną (90% chorób niedoczynności tarczycy to właśnie Hashimoto).
- Szacuje się, że liczba chorych (również tych niezdiagnozowanych) na świecie to ok. 10%.
- Kobiety chorują na Hashimoto siedmiokrotnie częściej niż mężczyźni.
- Hashimoto jest wysoce dziedziczną chorobą (szansa na zachorowanie w pokrewieństwie pierwszego stopnia wynosi ok. 50%).
Choroba Hashimoto bardzo często nie daje wyraźnych sygnałów swojej obecności w organizmie, niszcząc go „po cichu”. Od dłuższego czasu nie masz ochoty i motywacji do działania? A może do tego:
- Nadmiernie tyjesz lub tracisz wagę?
- Twoje włosy tracą połysk, są łamliwe, nadmiernie wypadają?
- Twoje kończyny są ciągle niedogrzane?
- Masz depresję, zaparcia, mgłę mózgową, obrzęki, suchą skórę?
To tylko część licznych objawów choroby Hashimoto. Jeśli występują one u Ciebie przewlekle, niezależnie od ogólnego stanu zdrowia oraz samopoczucia, czym prędzej zrób szereg badań, które wykluczą Hashimoto!
W Polsce problem choroby Hashimoto może dotyczyć nawet do 5% społeczeństwa. Niestety wielu specjalistów prowadząc pacjenta Hashimoto próbuje jedynie stłumić symptomy stosując terapię hormonalną. Oczywiście w większości przypadków jest ona niezbędna (ze względu na niedoczynność tarczycy, która często jest konsekwencją toczącej się choroby), jednak choroba autoimmunologiczna, jako bardzo indywidualna kwestia każdego chorego, powinna być również indywidualnie leczona. Oznacza to działanie na znacznie szerszym polu obejmującym wiele wątków i zagadnień.
Należy pamiętać o tym, że to przede wszystkim od nas samych zależy jak poradzimy sobie z problemem choroby Hashimoto.
Ciało, umysł, dusza – harmonijna współpraca tych trzech sfer człowieczeństwa to droga jaką powinien obrać nie tylko każdy chory człowiek, ale również ten zdrowy by zapobiegać problemom zdrowotnym, a nie tylko je leczyć.