Sprawniejszy mózg na co dzień w 5 krokach – dr Mark Hyman

Ludzie zawsze chcą dowiedzieć się co jem i co robię każdego dnia, aby mieć energię i być skupionym na codziennych zadaniach. Dużo mówię o ograniczeniu cukru i przetworzonych węglowodanach, o jedzeniu prawdziwych, całych, świeżych pokarmów, ćwiczeniach, medytacji – jednak każdy chce wiedzieć, czy chodzę na spacery! Prawda jest taka, że muszę. Pracuję w około dziesięciu miejscach, mam dwójkę dzieci, psa, zespół, a w tym czasie jeszcze podróżuję … lista zajęć jest naprawdę długa. Aby nadążyć za takim stylem życia, konieczne jest utrzymanie optymalnego stanu zdrowia i mózgu. Kiedy Twój mózg funkcjonuje dobrze, masz więcej możliwości, a życie po prostu staje się lepsze.

Niestety, wiele/u z was spożywa zbyt mało wartościowego jedzenia, składników odżywczych, obcuje ze zbyt małą ilością światła, powietrza, wody, nie odpoczywa, nie wysypia się, ma niedobory ruchu, miłości, ma problemy z ustaleniem odpowiedniego rytmu życia, z odnalezieniem swojej wspólnoty społecznej, swojego znaczenia, celu. Patrząc w drugą stronę, jesteśmy narażeni na zbyt dużo złej jakości jedzenia, stres, toksyny, alergeny. Dobra wiadomość jest taka, że każdego dnia możemy zrobić kilka rzeczy, które spowodują, że nasz mózg będzie „szczęśliwy”.

Oto 5 rzeczy, które robię każdego dnia, aby być skoncentrowanym, szczęśliwym i pełnym energii.

  1. Jedz tłuszcz + białko + stosuj dietę slow carbs (węglowodany o niskim indeksie glikemicznym). Co najmniej 75% Twojego talerza powinno być wypełnione kolorowymi pokarmami roślinnymi. Te super-food są wypełnione składnikami, które stymulują mózg, takimi jak np. fitoskładniki. Doceń np. jagody, czy ciemnie liściaste warzywa – jarmuż, boćwinę, szpinak, rzeżuchę, rukole. Do tego jedz dużo tłuszczów. Aż 60 procent Twojego mózgu składa się z DHA – tłuszczu omega-3, który uzyskasz z alg i tłustych ryb. Jakiś czas temu mój mózg pracował dobrze, jednak dopiero kiedy na poważnie wprowadziłem do swojej diety tłuszcze (nawet dobrze nasycone, takie jak olej kokosowy i oleje MCT) odczułem wyraźną różnicę. Moja przejrzystość myślenia została diametralnie wywindowana w górę. Nie zapominaj o białkach. Aby budować mięśnie potrzebujemy około 30 gramów białka na jeden posiłek. Kiedy tracisz mięśnie, szybciej się starzejesz, a Twój mózg otrzymuje duży cios. Spożywaj białka podczas każdego posiłku, włączając w to kwasy omega-3, koktajle proteinowe, masło orzechowe, a nawet tłuste ryby na śniadanie.
  2. Przestań zatruwać swój mózg. Wyeliminuj ze swojej diety cukier, wysoko fruktozowy syrop kukurydziany, tłuszcze trans, dodatki do żywności i konserwanty, które zatruwają Twój mózg i zakłócają Twoją biochemię. Jeśli coś nie jest prawdziwym jedzeniem – nie jedz tego.
  3. Rusz się! Nie musisz codziennie chodzić na siłownie. Ja zdecydowanie tego nie robię, jednak znajduję czas na ruch, gry i zabawę. Joga, tenis, jazda na rowerze, rób to co kochasz. Wykonuj ćwiczenia poprawiające pamięć, koncentrację, proces uczenia się. Ćwicz tworzenie nowych neurotroficznych czynników pochodzenia mózgowego (BDNF), które są cudowne dla Twojego mózgu. Powyższe działania sprawiają, że mózg staje się bardziej elastyczny, a także pomagają poprawić nastrój, zwiększyć energię oraz zmniejszyć ogólny poziom stresu ciała i umysłu.
  4. Zrelaksuj się i uspokój swój umysł. Zakłada się, że stres powoduje lub pogłębia 95% wszystkich chorób. Hormony stresu uszkadzają hipokamp – centrum pamięci w mózgu – powodując utratę pamięci i demencję. Naucz się jak AKTYWNIE się relaksować. Aby siły Twojego umysłu odzwierciedliły się w Twoim ciele musisz coś ZROBIĆ. Nie możesz po prostu usiąść, oglądać telewizję i pić piwo. Spróbuj medytować lub uczyć się czegoś nowego.
  5. Więzi. Być może najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić, aby Twój mózg był „szczęśliwy”, jest poświęcenie czasu dla Twoich związków międzyludzkich. Izolacja społeczna może zabijać bardziej niż palenie. Z pełną świadomością buduj swoją sieć kontaktów z przyjaciółmi, rodziną, społecznością. Są oni Twoimi najpotężniejszymi sprzymierzeńcami w osiąganiu długotrwałego zdrowia.

Jest jeszcze wiele innych rzeczy, które robię codziennie, aby utrzymać mój mózg w formie, jak np. branie suplementów, inhalacja, uczęszczanie na saunę, picie oczyszczone wody, czy unikanie neurotoksyn. Jednak powyższe punkty są tutaj najistotniejsze. Każdy może je wprowadzić w swoje życie już dziś.

Jeśli chcesz uzyskać więcej wskazówek na temat poprawy działania swojego mózgu od ponad 50-ciu ekspertów, sprawdź serię dokumentalną Broken Brain.

Życzę zdrowia i szczęścia


Niniejszy artykuł jest tłumaczeniem publikacji lekarza rodzinnego oraz autora książek dr Marka Hymana, która znajduje się w tym miejscu.

Chcielibyśmy podkreślić, że powyższy tekst jest naszym tłumaczeniem zagranicznego artykułu i nie był on poddany ocenie merytorycznej przez żadnego specjalistę. W związku z tym poprzez tę publikację w żaden sposób nie odpowiadamy za sposób leczenia stosowany przez czytelników. Artykuł ten posiada szereg porad oraz metod, które czytelnik wdraża u siebie na swoją własną odpowiedzialność. Pamiętaj, że podstawą do podjęcia jakichkolwiek kroków w kwestii leczenia powinna być konsultacja u odpowiedniego specjalisty/lekarza.

Dodaj komentarz

Zapisz się na do Grupy wsparcia Prawda o Hashimoto. Uzyskaj profesjonalne wsparcie dietetyków klinicznych, coacha, lekarza oraz wiele innych profitów.