7 sposobów w jaki Twoja tarczyca wpływa na Twoją płodność – Dr. Alan Christianson

Czy dotarliście już do tego momentu, w którym nie wiecie co zrobić z problemem swojej płodności? Jeżeli zmagacie się ze swoją płodnością, jestem tu by wam powiedzieć o istotnym związku pomiędzy chorobą Hashimoto a rozrodczością. Nawet jeśli Twój doktor twierdzi, że nic Ci nie dolega, musisz mieć świadomość, że to Twoja tarczyca może być przyczyną problemu.

W trosce o płodność

Nie ma wątpliwości – obserwujemy wzrost problemów z zajściem w ciążę wśród kobiet. Niektórzy naukowcy zrzucają winę na same kobiety twierdząc, że wstrzymują się one zbyt długo z tą ważną decyzją. I co prawda kobiety być może czekają trochę dłużej z brzemiennością niż to miało miejsce w przeszłości, ale konkretne dane pokazały, że zajście w ciąże to nadal trudna walka, nawet jeśli kobiety wchodzą w ten błogosławiony stan wcześniej.

Choroba tarczycy może być jedną z wielu przyczyn. Natomiast jedną z głównych jest Hashimoto, które potencjalnie jest w stanie dokonać zniszczeń w organizmie, zanim jeszcze kompletnie zablokuje czynności tarczycy. Podobnie ma się sprawa w przypadku mężczyzn, gdzie w przeciągu kilku dekad, nadal obserwujemy absolutny spadek ilości plemników w ich nasieniu (link 1).

Jeżeli ta tendencja się utrzyma, będziemy mogli założyć, że w przeciągu dekady staniemy się gatunkiem bezpłodnym. Robienie dzieci „po Bożemu” stanie się echem przeszłości! Aby dojść do sedna sprawy, musimy podejść do tarczycy bardziej poważnie, zanim stanie się ona częścią czegoś, co może przerodzić się w kryzys płodności naszego współczesnego świata.

Twoja Płodność a Twoje TSH

Kiedy mówimy o klasycznej „niedoczynności tarczycy” często myślimy, że tarczyca totalnie się wyłącza, nasze wyniki TSH wystrzeliwują w górę, a frakcja wolnych hormonów spada drastycznie. Musisz mieć świadomość, że Twoja tarczyca wpływa na Twoją płodność nawet kiedy nie jesteś już w ogólnym, ciężkim stanie (link 2).

Twoja tarczyca wcale nie musi być kompletnie wyłączona by mieć wpływ na Twoją płodność. Już samo przekroczenie wartości 2.0 TSH może wystarczyć by osłabić zdolność zajścia w ciąże.

Na szczęście, coraz więcej specjalistów od płodności zdaję sobie z tego sprawę. Jednak kluczowe jest tu aby również kobiety mające problem ze swoją płodnością uświadomiły sobie istotę kontroli czynności swojej tarczycy (link 3). Może nawet dojść do sytuacji, gdzie warto będzie rozważyć zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej na jakiś okres czasu, pomimo tego, że nie będzie ku temu aż tak silnych przesłanek. Działanie to pomoże zatrzymać Twoje TSH poniżej pewnego poziomu, co może rozwiązać problem.

Wyniki Twojego TSH mogą mieć wpływ na Twoją płodność i to nie tylko wtedy, gdy są one zbyt wysokie. Bądź świadoma swoich wyników. Zacznij od regularnych badań czynności swojej tarczycy.

Przeciwciała Tarczycowe a Płodność

Nawet jeśli wszystko wydaje się w porządku – Twoje TSH pozostaje niskie, inne wyniki są dobre, należy zwrócić uwagę na liczbę przeciwciał tarczycy, ponieważ duża ich liczba może mieć negatywny wpływ na Twoją płodność (link 4). W żadnym wypadku nie należy bagatelizować tej kwestii.

Wielu lekarzy może ignorować przeciwciała tarczycy i – o ile nie dojdzie do wyłączenia funkcji tegoż narządu –  nie myślą o potencjalnych, negatywnych skutkach. Jednak ich wpływ na płodność jest wyraźny, co dobitnie wskazuje również to, że w sposób ogólny wpływają one negatywnie na nasze organizmy.

Jednym z Twoich obowiązków w radzeniu sobie ze swoją płodnością i z innymi sprawami zdrowotnymi, będzie zastanowienie się nad wpływem przeciwciał tarczycowych.

Co mogę zrobić, aby zadbać o gospodarkę moich przeciwciał tarczycowych?

Dbanie o poprawny poziom przeciwciał tarczycowych to nic trudnego. Pamiętaj, że jest to również korzystne dla Twojego zdrowia ogólnego. Oto niektóre z kroków które musisz podjąć:

  • Pamiętaj o skrupulatnej, regularnej kontroli Twoich wyników TSH.
  • Bądź na najkorzystniejszej diecie opartej nie na „modnej”, internetowej wiedzy, lecz na badaniach oraz gruntownych konsultacjach ze specjalistami.
  • Zapewnij swojemu ciału detoks (link 5).
  • Dopasuj swój rytm dnia, tak abyś czuł się dobrze.
  • Zredukuj czynniki obniżające Twoją naturalną odporność.

Zarządzanie częścią lub całością tych czynników, pomoże Ci znacznie w kontroli poziomów Twoich przeciwciał tarczycowych. Wprowadź je w Twoje codzienne życie, niech staną się rutyną.

Rola T2

Nie bez powodu wokół tematu hormonu T2 zrobiło się swego czasu bardzo głośno. T2 znamy jest jako jeden z trzech aktywnych hormonów tarczycowych, ale jednocześnie słyszymy o nim najmniej. Wiemy sporo o T4 i T3, a przecież zebrano już wiele danych, które wyraźnie wskazują, że T2 może być jednym z najważniejszych hormonów mających wpływ na jajniki (link 6).

T2 może być jednym z hormonów, które tak naprawdę aktywują jajniki i może odgrywać istotną rolę w produkcji progesteronu (link 7). Zgromadzone dane pokazały, że większa część drugiego cyklu produkcji progesteronu jest odpowiedzialna za poczęcie i utrzymanie ciąży podczas pierwszego trymestru (link 8).

Płodność u mężczyzn

Istnieją badania przeprowadzone wśród mężczyzn, które mówią, że również oni muszą uważać na swoją tarczycę. Wskazują one na związek między T4, a ilością wytwarzanych plemników oraz ich ruchliwością (link 9).

W obecnych dyskusjach skupia się uwagę głównie na płodności u kobiet. Ważne jest jednak również by dostrzec ważną rolę tarczycy u mężczyzn.

Rola Aktywnych Hormonów

Kolejny temat związany z płodnością, który raz po raz pojawia się na forum publicznym, to zależność między T4 i T3. Potrzebujemy T4, ale są opinie które sugerują, że rzeczą nadrzędną jest by mieć właściwy poziom T3 (który jest bardziej aktywny). Chodzi o to, że jak najbardziej potrzebujemy T4, ale pod warunkiem, że współdziała on z T3.

W ostatecznym rozrachunku, aby taka dobra współpraca hormonów T3 i T4 mogła się zaadoptować w naszych organizmach, niezbędny jest również hormon T2. Dlatego jestem przeciwny stosowaniu tylko terapii T3, ponieważ pomija ona to, co nasze ciała muszą przyjąć, aby podążać w kierunku zdrowia.

Zażywanie naturalnego ekstraktu ze świńskiej tarczycy (NDT) to główny sposób, w jaki możemy dostać wszystkie trzy hormony w przypadku, jeśli ktoś jest na terapii uzupełniającej. Oczywiście tylko w przypadku jeśli ktoś ma niedoczynność tarczycy albo produkuje niewystarczającą ilość hormonów.

Inne Czynniki Płodności

Istnieją inne czynniki wpływające na płodność, które niezwłocznie należy uwzględnić:

Hormony

Hormony grają pierwsze skrzypce w procesach, które zachodzą w naszym ciele – regulują chociażby rytm kortyzolu. Badania pokazują, że ogólny cykl kortyzolu w znaczący sposób wpływa na płodność (link 10). Świetnym sposobem na kontrole swojego kortyzolu jest np. rotacja węglowodanami. Jest to łatwy i smaczny sposób, aby przywrócić swój cykl kortyzolu z powrotem na swoje miejsce (link 11).

Nadnercza

Nadnercza mają wpływ na produkcje androgenu (link 12) – to jak dużo testosteronu i jak dużo DHEA  produkuje ciało kobiety w dużej mierze zależy od zdrowej kondycji nadnerczy. Wiemy też, że zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS) to stan ogólnej nadprodukcji androgenu. Kwestia kondycji nadnerczy nie tylko pokrywa się z chorobą Hashimoto na wielu płaszczyznach, ale może być również poważną przeszkodą w drodze do poczęcia dziecka.

Składniki Odżywcze

Składniki odżywcze to bardzo ważny element w przypadku płodności. Cynk to wielki gracz i zwrócił on moją uwagę, gdy przeprowadzałem testy wśród kobiet w przeszłości. Często bywa  on słabo przyswajalny, a łykanie multiwitamin może być niewystarczające dla Twojego ciała (abstrahując już od tego, że jest niezalecane – przyp. red.). Jeśli poziom cynku jest niski, prawdopodobnie będzie trzeba zwiększyć jego stężenie. Jednak cynk nie jest tu jedynym problemem. Trzeba zwrócić uwagę również na:

  • Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych.
  • Niski poziom witaminy D.
  • Status aminokwasowy.
  • Niedobór białka.
  • Florę jelitową.

Wszystkie te czynniki w znacznym stopniu wpływają na płodność, a niestety najczęściej nie bierzemy ich pod uwagę. Wiedza na ich temat daje nam sposobność leczenia i odkrywania głównych przyczyn problemów z płodnością i nie tylko.

Z szerszej perspektywy

Kiedy myślimy o związku między niedoczynnością tarczycy, Hashimoto i płodnością, trzeba wiedzieć, że:

  • „Optymalne” TSH to ważniejsze słowo niż „normalne” w wynikach TSH
  • Przeciwciała Tarczycy już same w sobie są bardzo ważne

Jest wiele czynników które mogą osłabić Twoją płodność, a Twoja tarczyca z pewnością jest jednym z nich. Weź sobie te rzeczy do serca i zastanów się nad nimi. Nasze Ciało zasługuje na to, abyśmy podeszli do niego w sposób urozmaicony i kompletny w kontekście zdrowia, a to oznacza, że trzeba brać pod uwagę wiele czynników, by niezwłocznie wzmocnić siłę swojej płodności.


Niniejszy artykuł jest tłumaczeniem publikacji dr Alana Christiansona, która znajduje się w tym miejscu.

Chcielibyśmy podkreślić, że powyższy tekst jest naszym tłumaczeniem zagranicznego artykułu i nie był on poddany ocenie merytorycznej przez żadnego specjalistę. W związku z tym poprzez tę publikację w żaden sposób nie odpowiadamy za sposób leczenia stosowany przez czytelników. Artykuł ten posiada szereg porad oraz metod, które czytelnik wdraża u siebie na swoją własną odpowiedzialność. Pamiętaj, że podstawą do podjęcia jakichkolwiek kroków w kwestii leczenia powinna być konsultacja u odpowiedniego specjalisty/lekarza.

3 komentarze do wpisu „7 sposobów w jaki Twoja tarczyca wpływa na Twoją płodność – Dr. Alan Christianson”

  1. Dzień Dobry,

    Chciałabym dopytać,:
    1. „Zacznij od regularnych badań czynności swojej tarczycy”
    Jak często zaleca się ją badać? Endokrynolog zleca badania, czyli TSH i FT3, Anty TPO, USG tarczycymax raz na rok. Czy to jest właściwe?
    2. „Bądź na najkorzystniejszej diecie opartej nie na „modnej”, internetowej wiedzy, lecz na badaniach oraz gruntownych konsultacjach ze specjalistami” – endokrynolodzy są najczęściej niechętni doszukiwaniu się związku pomiędzy Hashi a dietą. Uważają, że dieta nie ma wpływu na polepszenie stanu zdrowia. Czytałam już wiele podobnych artykułów i porad, które nie mają odniesienia do polskich realiów, jeśli chodzi o medycynę klasyczną. Byłoby fajnie znaleźć u Was namiary na rodzimych”specjalistów-endokrynologów” o szerszym, holistycznym spojrzeniu 🙂
    Powodzenia

    • Dzień dobry Pani Emilio,
      1. Najprostszą odpowiedzią jest tu – „jak najczęściej”. Czym częściej mamy wgląd w swoje wyniki tym lepiej orientujemy się w jakim stanie znajduje się nasza tarczyca, nasz organizm. Oczywiście wiąże się to z kosztami, poświęconym czasem. Najwłaściwsza odpowiedź znów to – „tak jak często potrzebuje to konkretny pacjent”. Pamiętajmy, że każdy przypadek pacjenta Hashimoto jest inny i w kwestii częstotliwości badan nie ma sztywnych ram. Kluczem jest tu więc regularność, skrupulatność, słuchanie sygnałów organizmu. Trzeba tez zwrócić uwagę na wprowadzane zmiany dietetyczne, suplementy, nowe leki, zmiany w trybie życia. Wszystkie one mogą wpływać na wyniki badan, więc warto w takim przypadku częściej się badać i niejako robić to w „rytm zmian”.

      2. Pożywienie to nasze paliwo, nasz budulec. Jak można twierdzić, że nie wpływa na nasze zdrowie? Istnieje mnóstwo przypadków, w których już sama zmiana diety znacząco polepsza stan pacjenta. Co do specjalistów to być może znajdzie Pani odpowiedź na http://www.alpacasquare.pl/2015/10/gdzie-sie-leczyc-lista-endokrynologow.html i w innych tego typu miejscach.

      Dziękujemy i pozdrawiamy 🙂

  2. Dziekuje za odpowiedź 🙂
    Jeśli chodzi o pierwszy punkt, czyli badania to wykonywanie ich „jak najczęściej” jest tak naprawdę wypadkową decyzji lekarza i mojej. Koszty badań sa wysokie, więc uważam, że powinno sie ostrożnie używać sformulowania „jak najczęściej”. Idea fix to znaleźć lekarza, który zleca je rozsądnie, nie za rzadko nie za często. Ostatnio zrobilam na wlasna reke pakiet badan za 250 zl. Pani w punkcie pobrań pukala sie w glowe. Inna sprawa, ze to naprawdę spory wydatek. Trzeba wiedzieć po co sie te pieniądze wydaje. Dziekuje za link do listy lekarzy. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zapisz się na do Grupy wsparcia Prawda o Hashimoto. Uzyskaj profesjonalne wsparcie dietetyków klinicznych, coacha, lekarza oraz wiele innych profitów.