Wpływ wieku na zmiany przemiany materii i predyspozycje do odkładania tkanki tłuszczowej. Tyję, bo się starzeję.

Czy tempo przemiany materii jest przez całe życie takie samo? Odpowiedź pewnie nam się nie spodoba, ale niestety NIE. Z czasem owo tempo spowalnia, co w praktyce często oznacza kilka dodatkowych kilogramów.

Ale zacznijmy od początku – czym jest metabolizm?

Metabolizm to całokształt procesów i przemian energii zachodzących w organizmie. Zjawisko to występuje we wszystkich żywych organizmach. Do czynników które maja wpływ na metabolizm należą:

  • warunki klimatyczne,
  • masa ciała,
  • stopień aktywności fizycznej,
  • gospodarka hormonalna,
  • oraz wiek.

Od kiedy metabolizm spada?

Zdrowe, dobrze odżywione i aktywne dzieci nie mają problemów z dodatkowymi kilogramami, ponieważ ich metabolizm jest sprawny. Szczyt formy dla metabolizmu obserwujemy ok. 25 r. ż. Ale później jest już trochę gorzej. Metabolizm zaczyna spadać o ok. 3-5% co 10 lat. Wydaje się, że to niewiele. Ale pamiętajmy, że wiek to nie jedyny czynnik wpływający na tempo przemiany materii w naszym organizmie. Jeśli będziemy prowadzić siedzący tryb życia, jeść nieracjonalnie lub stosować często głodówki czy diety bardzo ubogokaloryczne sytuacja naszego metabolizm może się pogorszyć. I tak z 5% w ciągu 10 lat przejdziemy do 15% w ciągu roku.

Zatem jeśli tempo przemiany materii z roku na rok się zmniejsza, a nasza dieta pozostaje bez zmian, to każdy nadmiar dostarczonych niemetabolizowanych i niewykorzystanych kalorii zmieni się w tłuszcz i zgromadzi w tkance tłuszczowej. To właśnie te dodatkowe kilogramy, o których tyle się mówi.

Jak z tym walczyć?

Czas przemija nieubłaganie i na to nic niestety nie poradzimy, ale mamy wpływ na inne czynniki, które wpływają na nasz organizm i jego metabolizm. Najlepszym naszym sprzymierzeńcem jest ruch, bo warto wiedzieć, że im więcej mamy mięśni tym lepsze nasze tempo przemiany materii. Dlatego zadbajmy o aktywność fizyczną każdego dnia. Spacer marszowym tempem, jazda na rowerze, a może basen albo zabawa z dziećmi, wnukami to świetne rozwiązanie w walce z przemijającym czasem 🙂

Zadbajmy również o odpowiednią dietę, ograniczajmy wysokokaloryczne produkty takie jak słodycze, dania typu Fast food czy przekąski. Dr. Nazario przyznaje, że 2-3% spadku przemiany materii oznacza że w wieku 30 lat powinniśmy zjadać ok. 150 kcal mniej niż w wieku dwudziestu lat. To niewiele – wystarczy jedna kanapka mniej na talerzu kolacyjnym. Postawmy na świeże warzywa, owoce, dobrej jakość mięso bez widocznego tłuszczu, ryby morskie, orzechy i produkty zbożowe z pełnego ziarna. Jedzmy regularnie. Nie zapominajmy o wodzie, bo komórki, tkanki żeby dobrze pracowały potrzebują wody.

Paulina Gryz-Ryczywolska z Foodwise: Twoja internetowa poradnia dietetyczna

Dodaj komentarz

Zapisz się na do Grupy wsparcia Prawda o Hashimoto. Uzyskaj profesjonalne wsparcie dietetyków klinicznych, coacha, lekarza oraz wiele innych profitów.